Zakres działalności
Środowiskowy Dom Samopomocy działa od 1997 r.
Jest ośrodkiem dziennego wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Jest typem domu ABCD, tzn. przeznaczonym dla:
A – dla osób przewlekle chorych psychicznie,
B – dla osób upośledzonych umysłowo,
C – dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych,
D – dla osób ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi,
Głównym celem naszej działalności jest podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną jak najbardziej samodzielnego życia. Działalność Domu jest ukierunkowana na pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych i rozwiązywaniu codziennych problemów osób w nim przebywających poprzez różnego rodzaju formy aktywizacji.
ŚDS jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.00 – 15.00.
Dom przeznaczony jest dla 37 osób.
Zajęcia prowadzone są indywidualnie i grupowo.
W placówce znajdują się następujące pomieszczenia przeznaczone na potrzeby zajęć uczestników:
świetlica pełniąca też funkcję jadalni, sala do terapii ruchowej, sala edukacji zdrowotnej, pokój do indywidualnego i grupowego poradnictwa psychologicznego, pełniący też funkcję pokoju wyciszeń, pokój wyciszeń, pracownia kulinarna, pracownia krawiecka, pracownia stolarska, pracownia komputerowa, pracownia plastyczna, łazienki, toalety i szatnia.
TRENINGI
- Trening funkcjonowania w codziennym życiu:
1.1.Trening higieniczny i dbałości o wygląd zewnętrzny – pozwala na zdobycie podstawowych umiejętności i wiadomości związanych z dbaniem o wygląd zewnętrzny i higienę osobistą. Wdraża do samodzielności w zakresie samopielęgnacji. Wyrabia umiejętność właściwego korzystania i stosowania środków higienicznych.
1.2. Trening aktywnego udziału we własnym leczeniu – zachęca do czynnego udziału w leczeniu farmakologicznym. Wdraża do systematycznego przyjmowania leków, zgodnie z zaleceniami lekarza. Uczy radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych zdrowotnych. Uświadamia korzyści płynące z dbania o ogólny stan zdrowia. Poprawia jakość życia.
1.3. Trening kulinarny – ma nauczyć samodzielnego przygotowywania podstawowych posiłków. Wdrażać zasady zdrowego żywienia. Nauczyć samodzielnego dobierania produktów spożywczych do przygotowywanych potraw. Prawidłowego posługiwania się narzędziami i urządzeniami kuchennymi. Wdrażać do racjonalnych zakupów żywieniowych.
1.4. Trening umiejętności praktycznych – odbywa się w czterech pracowniach: plastycznej, krawieckiej, stolarskiej i komputerowej. Ma zwiększyć zakres niezależności w codziennym życiu. Kształtować nowe i usprawniać posiadane już umiejętności praktyczne. Poprawić sprawność manualną. Zapoznać z podstawowymi narzędziami przy naprawach domowych. Wzmacniać poczucie własnej wartości. Rozwijać wyobraźnię i poczucie sprawstwa kształtowanego poprzez możliwość tworzenia i wykorzystania własnej pracy do celów artystycznych, użytkowych i zawodowych.
1.5. Trening gospodarowania własnymi zasobami finansowymi – ma przygotować do samodzielności finansowej. Nauczyć wyznaczania realistycznych celów finansowych, pokonywania trudności związanych z planowaniem i dokonywaniem zakupów oraz wypełniania druków płatniczych.
- Trening umiejętności komunikacyjnych, w tym z wykorzystywaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się – to kształtowanie ogólnych zdolności do efektywnej komunikacji a w przypadku osób z problemami w zakresie komunikacji werbalnej naukę posługiwania się oraz wykorzystywania alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania się. Uczą się korzystać m.in. z piktogramów oraz zwiększają swoją motywację do stosowania alternatywnych metod komunikacji w codziennym życiu. Sprzyja to zwiększaniu satysfakcji z kontaktów międzyludzkich oraz wpływają na pewność siebie i poczucie własnej wartości.
- Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów – celem jest kształtowanie pozytywnych relacji z innymi osobami oraz relacji społecznych. Uczestnicy nabywają i doskonalą umiejętność nawiązywania kontaktów społecznych, uczą się samodzielności, rozmowy, zasad współżycia w społeczeństwie. Lepiej poznają siebie, swoje mocne i słabe strony, budują adekwatny i pozytywny obraz swojej osoby.
- Trening umiejętności spędzania wolnego czasu – ma zachęcać do podejmowania aktywności kulturalnej. Przełamywać bierność. Zmienić postrzeganie rzeczywistości jako środowiska przyjaznego do samorozwoju. Zachęcać do udziału w konkursach, quizach i imprezach okolicznościowych wewnętrznych oraz do reprezentowania placówki na zewnątrz. Zwiększyć niezależność w życiu codziennym. Integrować osoby z zaburzeniami psychicznymi z osobami zdrowymi.
- Poradnictwo psychologiczne – celem pracy psychologa jest ocena potrzeb uczestników, określenie czynników niezbędnych do dokonania zmiany, ustalenie konkretnych działań zmierzających do poradzenia sobie z problemem, jak również wsparcie emocjonalne oraz wspomaganie rozwoju cech przydatnych w radzeniu sobie z aktualnymi problemami.
- Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych – ma zachęcać do samodzielności w załatwianiu spraw urzędowych. Edukować w zakresie praw przysługujących osobom niepełnosprawnym. Wdrażać do aktywności w środowisku lokalnym.
- Trening poznawczy – głównym celem jest podtrzymanie umiejętności w zakresie czytania, pisania i wypowiadania się, rozwijanie i doskonalenie logicznego myślenia, koncentracji uwagi, ćwiczenia pamięci. Uczestnicy rozwijają głównie umiejętności niezbędne do samodzielnego funkcjonowania w środowisku.
- Pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych – ma wyrobić nawyk korzystania z pomocy lekarzy specjalistów. Nauczyć dbania o własne zdrowie. Wdrożyć do samodzielnego poruszania się po placówkach specjalistycznych. Wyrobić nawyk samodzielnej rejestracji, prowadzenia dialogu z lekarzem. Zapoznać z prawami i przywilejami pacjentów.
- Terapia ruchowa – zawiera ćwiczenia poprawiające koordynację ruchową, korygujące postawę ciała, gry i zabawy ruchowe przy muzyce, doskonalenie gry w tenisa stołowego oraz przygotowanie do spartakiad dla osób niepełnosprawnych. Ma na celu popularyzowanie czynnej rekreacji wśród osób z zaburzeniami psychicznymi. Przywrócić oraz utrzymać sprawność fizyczną. Wdrażać do przestrzegania zasad zdrowej rywalizacji sportowej. Kształtować umiejętność przyjmowania sukcesów i porażek.
- Trening relaksacyjny – mający na celu obniżenie napięcia emocjonalnego, redukcję lęku, wzmacnianie pozytywnych emocji oraz podnoszenie odporności na stres. Dzięki niemu mogą odnaleźć chwilę na wyciszenie się, rozluźnienie i odprężenie ciała.
- Przygotowanie do uczestnictwa w wtz lub podjęcia zatrudnienia w tym w warunkach pracy chronionej na przystosowanym rynku pracy – odbywa się głównie w formie indywidualnej. Ma nauczyć aktywnego szukania pracy dostosowanej do swoich możliwości. Wdrażać do samodzielności. Aktywizować uczestników do podjęcia zatrudnienia w oparciu o swoje mocne strony i indywidualne możliwości.